Jeg ved simpelthen ikke hvad Helle har gjort for at irritere vejrguderne, men noget må hun have gjort…. Det virker som om vi nærmest har obligatorisk regn, hvis hun kører til Sorø så vi kan træne sammen.
Prøv at se her… Og her…. Og så var der denne her gang…. men der regnede det kun, når Helle trænede 😀
I går spillede vejrguderne igen med musklerne og igen var det hovedsageligt Helle de var ude efter. Jeg trænede nemlig Hero i dejligt solskin og Gollum i lidt køligere vejr, men stadig fint ‘hunde-vejr’. Helle fik trænet Ex-it i dejligt vejr, men da hun nåede til Jazz, åbnede sluserne sig og regnen strømmede ned. Helle var gennemblødt på få minutter.

Hero – dejligt vejr og træning i korte ærmer.

Ex-it – dejligt vejr og træning i korte ærmer.

Gollum – det blæste lidt op og det var dejligt at få en trøje på.

Jazz – silende regn. Ikke at det så ud til at genere Jazz, men Helles ansigtsudtryk siger vist alt.
Vi besluttede, at Doggie, Cookie og Biscuit ikke behøvede at træne lige på det tidspunkt 😉 De fik lov til at søge lækre godbidder i græsset mens vi pakkede sammen.

Øjjjjj lækre godbidder uden at skulle arbejde for dem 😉
Og Biscuit var heldig, at regnen stoppede inden vi nåede hjem, så han fik en gåtur i stedet for træningen.
Vi må nok hellere udenfor Sorø fremover 😂